Ruta del Sol

Gesamtwertungen

 FahrerMannschaftenZeit
1Tim Wellens
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal17h 24' 25''
2Mikel Landa
Movistar
Movistar+7''
3Wout Poels
Team Sky
Team Sky+11''
4Jakob Fuglsang
Astana
Astana+14''
5Luis León Sánchez
Astana
Astana+20''
6Marc Soler
Movistar
Movistar+32''
7Steven Kruijswijk
LottoNL-Jumbo
LottoNL-Jumbo+58''
8Simon Clarke
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+1' 05''
9Mikel Bizkarra
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+1' 14''
10Sergio Pardilla
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+1' 24''
11Floris De Tier
LottoNL-Jumbo
LottoNL-Jumbo+1' 25''
12Eduard Prades
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+1' 27''
13Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+1' 33''
14Ben Hermans
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+1' 35''
15Nans Peters
Ag2r
Ag2r+1' 43''
16Chris Froome
Team Sky
Team Sky+1' 44''
17Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1' 47''
18José Mendes
Burgos - BH
Burgos - BH+1' 47''
19Andrey Amador
Movistar
Movistar+1' 59''
20Guillaume Martin
Wanty-Groupe Gobert
Wanty-Groupe Gobert+2' 15''
21Cristián Rodríguez
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+2' 21''
22Philip Deignan
Team Sky
Team Sky+2' 29''
23Javier Moreno
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+2' 32''
24Thomas Degand
Wanty-Groupe Gobert
Wanty-Groupe Gobert+2' 47''
25Martijn Budding
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+2' 52''
26Silvan Dillier
Ag2r
Ag2r+2' 59''
27Diego Rubio
Burgos - BH
Burgos - BH+3' 37''
28Jordi Simón
Burgos - BH
Burgos - BH+3' 39''
29Stef Clement
LottoNL-Jumbo
LottoNL-Jumbo+3' 41''
30Garikoitz Bravo
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+3' 43''
31Maxime Monfort
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+3' 52''
32Ibaí Azurmendi
Team Euskadi
Team Euskadi+3' 57''
33Nick van der Lijke
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+4' 35''
34Nikolay Cherkasov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+5' 05''
35Ryan Anderson
Rally Cycling
Rally Cycling+5' 29''
36Marco Minnaard
Wanty-Groupe Gobert
Wanty-Groupe Gobert+5' 30''
37Gotzon Martín
Team Euskadi
Team Euskadi+5' 35''
38Sep Vanmarcke
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+6' 01''
39Lukasz Owsian
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+6' 10''
40Alexis Gougeard
Ag2r
Ag2r+6' 24''
41Romain Sicard
Direct Energie
Direct Energie+6' 24''
42Huub Duyn
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+6' 43''
43Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+7' 08''
44David De La Cruz
Team Sky
Team Sky+7' 46''
45Jorge Arcas
Movistar
Movistar+7' 47''
46Delio Fernández
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+8' 09''
47Enrico Battaglin
LottoNL-Jumbo
LottoNL-Jumbo+8' 32''
48Clément Venturini
Ag2r
Ag2r+8' 36''
49Alexander Foliforov
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+8' 39''
50Jérôme Cousin
Direct Energie
Direct Energie+9' 37''
51Jan Tratnik
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+9' 44''
52Pablo Torres
Burgos - BH
Burgos - BH+9' 53''
53Rubén Plaza
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+10' 09''
54Héctor Sáez
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+10' 21''
55Sergey Chernetsky
Astana
Astana+10' 34''
56Lars Bak
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+10' 52''
57Imanol Erviti
Movistar
Movistar+11' 36''
58James Shaw
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+12' 05''
59Daniel Turek
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+13' 15''
60Salvatore Puccio
Team Sky
Team Sky+14' 54''
61Dylan van Baarle
Team Sky
Team Sky+16' 07''
62Michael Valgren
Astana
Astana+16' 41''
63José Manuel Díaz
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+16' 43''
64Jesús Ezquerra
Burgos - BH
Burgos - BH+16' 45''
65Héctor Carretero
Movistar
Movistar+16' 52''
66Stijn Devolder
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+17' 12''
67Maarten Wynants
LottoNL-Jumbo
LottoNL-Jumbo+17' 26''
68Sergey Lagutin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+17' 50''
69Andrea Pasqualon
Wanty-Groupe Gobert
Wanty-Groupe Gobert+18' 21''
70Gonzalo Serrano
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+18' 53''
71Thomas Boudat
Direct Energie
Direct Energie+19' 04''
72Moreno Moser
Astana
Astana+19' 46''
73Lluís Mas
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+19' 47''
74Dries Van Gestel
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+19' 57''
75Nigel Ellsay
Rally Cycling
Rally Cycling+20' 13''
76Sean De Bie
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+20' 42''
77Antonio Molina
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+20' 47''
78Joan Bou
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+20' 55''
79Álvaro Cuadros
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+21' 43''
80Jorge Cubero
Burgos - BH
Burgos - BH+22' 10''
81Oscar Gatto
Astana
Astana+22' 11''
82Oliver Naesen
Ag2r
Ag2r+22' 28''
83Colin Joyce
Rally Cycling
Rally Cycling+25' 00''
84Rein Taaramäe
Direct Energie
Direct Energie+26' 03''
85Jonas Koch
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+26' 27''
86Sebastian Langeveld
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+29' 35''
87Gediminas Bagdonas
Ag2r
Ag2r+30' 03''
88Moreno Hofland
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+30' 08''
89Txomin Juaristi
Team Euskadi
Team Euskadi+30' 09''
90Óscar Cabedo
Burgos - BH
Burgos - BH+31' 01''
91Przemyslaw Kasperkiewicz
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+31' 11''
92Guy Niv
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+32' 12''
93Juan Antonio López-Cózar
Team Euskadi
Team Euskadi+32' 46''
94Preben Van Hecke
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+32' 52''
95Oscar Riesebeek
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+33' 08''
96Carlos Barbero
Movistar
Movistar+33' 09''
97Kristian Sbaragli
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+34' 02''
98Matti Breschel
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+34' 14''
99Sacha Modolo
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+34' 47''
100Enrique Sanz
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+35' 25''
101Kamil Gradek
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+35' 32''
102Damien Gaudin
Direct Energie
Direct Energie+36' 06''
103Kevin Van Melsen
Wanty-Groupe Gobert
Wanty-Groupe Gobert+38' 37''
104Senne Leysen
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+38' 55''
105Filippo Zaccanti
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+39' 01''
106Dennis van Winden
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+39' 36''
107Christophe Noppe
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+39' 42''
108Bakhtiyar Kozhatayev
Astana
Astana+39' 43''
109Nelson Soto
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+39' 44''
110Jon Aberasturi
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+39' 47''
111Michael Goolaerts
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+40' 05''
112Brenton Jones
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+40' 10''
113Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+40' 17''
114Jonas Rickaert
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+40' 17''
115Julien Duval
Ag2r
Ag2r+40' 18''
116Kyle Murphy
Rally Cycling
Rally Cycling+40' 32''
117Julien Trarieux
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+40' 34''
118Aidis Kruopis
Veranda's Willems - Crelan
Veranda's Willems - Crelan+40' 36''
119Dmitry Kozonchuk
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+40' 57''
120Romain Cardis
Direct Energie
Direct Energie+41' 08''
121Robbert de Greef
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+41' 19''
122Patryk Stosz
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+41' 25''
123Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+41' 42''
124Roman Maykin
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+41' 43''
125Marko Kump
CCC - Sprandi - Polkowice
CCC - Sprandi - Polkowice+41' 46''
126Evgeny Kobernyak
Gazprom - RusVelo
Gazprom - RusVelo+41' 50''
127Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+42' 49''
128Coen Vermeltfoort
Roompot - Nederlandse Loterij
Roompot - Nederlandse Loterij+43' 07''
129Eduard Michael Grosu
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+44' 00''
130Jérôme Baugnies
Wanty-Groupe Gobert
Wanty-Groupe Gobert+44' 16''
131Nikolay Mihaylov
Delko - Marseille - Provence - KTM
Delko - Marseille - Provence - KTM+44' 30''
132Joe Dombrowski
Cannondale-Drapac
Cannondale-Drapac+46' 12''
133Marino Kobayashi
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+46' 25''
134Christian Knees
Team Sky
Team Sky+46' 35''
135Egoitz Fernández
Team Euskadi
Team Euskadi+51' 03''
136Sergio Samitier
Euskadi Basque Country - Murias
Euskadi Basque Country - Murias+51' 23''
137Sho Hatsuyama
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini
Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini+52' 38''